مشاوره رایگان
خانهوبلاگ 4 موردی که هنگام خرید دستگاه سی پپ باید بدانید!

4 موردی که هنگام خرید دستگاه سی پپ باید بدانید!

24 آگوست 2021
0 503
4 موردی که هنگام خرید دستگاه سی پپ باید بدانید!

امروزه خرید تجهیزات پزشکی با توجه به تعداد زیاد تولید کنندگان، تنوع بالا و ویژگی های اضافی که هر کدام از این تجهیزات دارند، و مهمتر از همه این موارد با توجه به این امر که این تجهیزات نقش اساسی در تشخیص یا درمان بیماری ها دارند، باید با دانش و تخصص کافی صورت بگیرد. در این نوشته سعی میکنیم به مواردی که هنگام خرید دستگاه سی پپ باید به آنها توجه کرد بپردازیم.

خرید دستگاه سی پپ

پیشتر در مورد دستگاه کمک تنفسی سی پپ و موارد استفاده آن به طور مفصل صحبت کردیم. همان طور که می دانید سی پپ درمانی موثرترین و متداول ترین روش درمانی برای بیماری آپنه انسدادی یا وقفه تنفسی در خواب (OSA) است. زمانی که برای بیمار استفاده از دستگاه سی پپ تشخیص داده شد، مرحله بعدی خرید دستگاه سی پپ مناسب بر اساس نیاز درمانی بیمار است.

دستگاه های سی پپ با برندهای مختلف و مطرح آمریکایی، آلمانی، چینی، فرانسوی و… در بازار تجهیزات پزشکی ایران وجود دارند؛ که هر کدام از این دستگاه ها اگرچه کاربرد و عملکرد یکسانی دارند، اما هر کدام دارای ویژگی های مخصوص به خود بوده و یکسری ویژگی های اضافی دارند که همین امر، انتخاب را سخت می کند. بنابراین با توجه به گستردگی مدل های دستگاه Cpap، انتخاب دستگاه مناسب که هم پاسخگوی نیازهای بیمار باشد و هم از نظر هزینه به صرفه باشد، کمی گیج کننده خواهد بود. ما در این نوشته 4 مورد مهمی را که باید حتما قبل از خرید دستگاه کمک تنفسی سی پپ بدانید را بررسی می کنیم.

 1. نحوه خرید دستگاه سی پپ

  اولین موردی که در خرید دستگاه سی پپ یا سایر تجهیزات پزشکی باید به آن توجه کرد این است که از کجا میتوانم دستگاه سی پپ را تهیه کنم؟ همان طور که می دانید تجهیزات و دستگاه های پزشکی لزوما باید از شرکت های مهندسی پزشکی خریداری شوند. این شرکت ها علاوه بر دانش و تجربه نصب و پشتیبانی، مشاوره برای خرید مناسب‌ترین دستگاه سی پپ را به خریداران ارائه می کنند.
  شرکت فناوری تنفسی کارو به صورت آنلاین و نیز مراجعه حضوری اقدام به فروش و عرضه دستگاه های کمک تنفسی خانگی و بیمارستانی از جمله دستگاه Cpap می کند. کارشناسان این مجموعه دارای تخصص در خصوص بیماری های تنفسی بوده و می توانند در روند انتخاب به شما کمک کنند.

 2. سی پپ یا اتو سی پپ؟

  مورد بعدی که باید به آن توجه کرد این است که آیا بیمار به سی پپ نیاز دارد یا اتو سی پپ؟ برای این منظور ابتدا به بیان تفاوت این دو می پردازیم. دستگاه سی پپ با اعمال یک فشار ثابت به مجرای تنفسی بیمار راه تنفسی بیمار را باز می کند. این فشار ثابت یک عدد است که تغییر نمی کند و چنانچه نیاز به تغییر این فشار ثابت باشد، امکان پذیر نخواهد بود.
  در مقابل دستگاه سی پپ دستگاه اتو سی پپ (Apap) است که می تواند در یک بازه منفی/ مثبت مشخص، فشار دمی را تغییر دهد. نحوه اعمال فشار مناسب به بیمار هم، بر اساس الگوریتم هایی که هرگونه تغییر در تنفس بیمار را تحلیل کرده و فشار مناسب برای آن لحظه را محاسبه و اعمال می کنند می باشد. بهتر است بیمارانی که سن بالا یا وزن بالایی دارند از دستگاه اتو سی پپ استفاده کنند.

  سی پپ یا اتو سی پپ؟

 3. سایز اشتباه ماسک

  دستگاه سی پپ از سه قسمت تشکیل شده است: دستگاهی که هوا را از فضای اتاق به مسیر تنفسی شما با فشار وارد می کند، شیلنگ برای تحویل هوای تحت فشار و ماسک یا نازال بینی که هوا را به آرامی در مجاری هوایی شما به جریان در می آورد. دو نوع ماسک بیشترین کاربرد را دارند: ماسک تمام صورت(Full face) و ماسک نازال بینی(Nasal).
  اگر در خرید ماسک تمام صورت مناسب بی توجهی به خرج دهید، به احتمال زیاد نتیجه ای را که انتظار دارید از دستگاه سی پپ نخواهید گرفت. چرا که این نوع ماسک حجیم‌تر بوده و ممکن است در هنگام خواب برای بیمار مزاحمت ایجاد کند. پس هنگام خرید باید دقت کنید که ماسک کاملا متناسب با صورتتان باشد و دهان و بینی شما را پوشش دهد. خبر خوب اینکه طیف وسیعی از ماسک های Cpap موجود و در دسترس می باشد که می توانید بر اساس نیاز و راحتی خود یکی را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشد که اولا هنگام بستن ماسک به روی صورت از سفت کردن بیش از حد آن حتماً جلوگیری شود، چرا که سبب بروز زخم و مشکلاتی این چنینی می شود. در ثانی اندازه و سایز ماسک نباید به طور مداوم تغییر یابد، چون سبب ایجاد سختی و ناراحتی مجدد برای شخص استفاده کننده می‌شود.
  ماسک نازال بینی کم حجم‌تر بوده و در هنگام خواب مناسب تر است، اما احتمال نشتی هوا از آن بالاتر است.

  سایز اشتباه ماسک

 4. ویژگی های دستگاه سی پپ

  از دیگر مواردی که در خرید دستگاه سی پپ باید به آن توجه کرد ویژگی ها و قابلیت های دستگاه سی پپ است که هر کدام را جداگانه توضیح می دهیم.

رطوبت ساز

بیشتر دستگاه های سی پپ دارای یک بخش رطوبت ساز (Humidifier) هستند، رطوبت ساز هوای ورودی به گلوی بیمار را مرطوب کرده و خشکی دهان و بینی را برطرف می نماید که برای راحتی و آسایش بیمار بسیار مهم بوده و خوابی آرام و لذت‌بخش را برای آنها فراهم می‌نماید. رطوبت ساز می تواند به صورت مجزا و یا درونی در دستگاه باشد و به فرد این امکان را می دهد تا سطح رطوبت را تنظیم نماید. خوشبختانه تمام دستگاه های سی پپ آمریکایی موجود در شرکت فناوری تنفسی کارو از رطوبت ساز گرمایشی برخوردار هستند.

نحوه خرید دستگاه سی پپ
صدای دستگاه

در صورتی که صدای دستگاه برای شما یا شریک زندگیتان مهم است، انتخاب دستگاهی که دارای صدای آرامی باشد تا در طول شب مزاحمت کمتری برای بقیه ایجاد گردد، یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید. یکی از مهمترین مزیت های دستگاه سی پپ فیلیپس نسبت به سایر برندهای دستگاه های سی پپ برخورداری از صدای کم (کمتر از 30 دسی بل) می باشد. بنابراین اگر صدا برای شما مساله مهمی است بهتر است هنگام خرید دستگاه به این امر توجه کنید.

قابل حمل بودن

برخی از دستگاه های سی پپ طراحی بیمار محور دارند، یعنی علاوه بر طراحی شیک و کاربرد آسان کوچک و سبک بوده، وزن کمی داشته و بنابراین قابل حمل بوده و نوع بسته بندی آن، حمل و نقل دستگاه را برای سفر آسان می کند.
قابل حمل بودن

رمپ

ممکن است وقتی که ماسک بر روی صورت بیمار قرار می گیرد و دستگاه روشن شده و شروع به کار می کند، در ابتدا عادت کردن به فشار هوا برای بیمار دشوار باشد. اینجاست که قابلیت Ramp به کار می آید. این ویژگی باعث می شود که امکان افزایش پله پله فشار جهت جلوگیری از واکنش بیمار به فشار بالا و ناگهانی فراهم شود. در نتیجه بیمار به راحتی با شرایط وفق پیدا می کند.

هشدار نشتی هوا

تحرک زیاد افراد به هنگام خواب امکان دارد سبب تکان خوردن ماسک از روی صورت و ایجاد نشتی هوا شود. برخی از مدل های دستگاه سی پپ مجهز به سیستم هشدار نشتی ماسک چه به صورت عمدی و چه به صورت غیر عمدی می باشند و در صورت بروز چنین اتفاقی دستگاه هشدار داده و بیمار را بیدار می کند. بنابراین اگر جزو افرادی هستید که هنگام خواب زیاد تکان می خورید و امکان نشتی ماسک برای شما وجود دارد بهتر است سراغ مدل هایی بروید که از سیستم هشدار برخوردار باشند.

جبران نشتی

اگر ماسک دارای نشتی هوا باشد، بعضی دستگاه ها این قابلیت را دارند تا با افزایش فشار هوا، نشتی هوای از ماسک را جبران کنند.

امکان ثبت اطلاعات

یکی دیگر از قابلیت های برخی از مدل های دستگاه سی پپ ثبت اطلاعات بیمار است. دستگاه های سی پپ فیلیپس از حافظه داخلی برخوردار بوده و بعلاوه دارای کارت حافظه جهت ثبت تمام اطلاعات هنگام خواب از جمله اطلاعات مرتبط با بیمار می باشد.

در زمان لازم می‌توان از طریق کارت حافظه به این اطلاعات دسترسی پیدا نمود. بدین ترتیب شما می‌توانید به اطلاعات مهمی مانند نشتی در دستگاه، آپنه‌های مجاری تنفسی، AHI و روند تنفس مصنوعی بیمار دسترسی داشته و آن را تحت نظارت و کنترل قرار دهید. این اطلاعات با توجه به نظر پزشک به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه چک می شوند و در صورت نیاز در تنظیمات دستگاه تغییراتی اعمال می شود.

سخن آخر

توجه داشته باشید که برای خرید دستگاه سی پپ از داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه سی پپ اطمینان حاصل فرمایید. تمامی محصولات شرکت فناوری تنفسی کارو دارای یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش می باشند. این خدمات به منظور جلب اطمینان و رضایت مشتری ارائه می‌شوند.

شرکت فناوری تخصصی کارو با تکیه بر دانش و تجربه متخصصان و کارشناسان تجهیزات تنفسی خود بهترین مشاوره را برای خرید دستگاه سی پپ به شما می دهد. کارشناسان این شرکت آمادگی دارند تا درباره دستگاه سی پپ اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار داده و شما را در مورد انتخاب دستگاه مناسب و نحوه استفاده از آن راهنمایی کنند.

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *