مشاوره رایگان
خانهوبلاگ آیا خروپف کردن برای شما بد است؟ خطرات، عوامل و راه حل ها

آیا خروپف کردن برای شما بد است؟ خطرات، عوامل و راه حل ها

15 آگوست 2021
0 365
آیا خروپف کردن برای شما بد است؟ خطرات، عوامل و راه حل ها

آیا خروپف بد است؟

در گذشته خروپف رفتاری بی خطر قلمداد می‌شد. اگرچه خروپف اغلب اوقات بی ضرر است، اما تجربه آن به طور مکرر می تواند یکی از علائم هشدار دهنده بیماری بسیار خطرناک انسداد آپنه خواب (OSA) باشد. با این حال حتی اگر دلیل اصلی خروپف OSA نباشد، این عارضه می تواند به واسطه سایر مشکلات سلامتی به وجود بیاید. تا پایان این نوشته با ما باشید تا با عوارض خروپف ، خطرات و راه حل های آن آشنا شوید.

خروپف چقدر رایج است؟

چیزی در حدود 90 میلیون بزرگسال در جهان به عارضه خروپف دچار هستند. بیش از یک سوم از این افراد هر شب خروپف می‌کنند. برخلاف باور عموم، زنان و کودکان نیز خروپف می کنند، اما میزان خروپف در مردان بیشتر است.حتی نوزادان نیز می توانند خروپف کنند. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط بنیاد ملی خواب در آمریکا، احتمال خروپف در افراد 55 تا 64 ساله بیشتر است.

چه چیزی سبب خروپف می شود؟

خروپف صدای ناخواسته ای است که در اثر ریلکس شدن طبیعی عضلات گلو و عقب رفتن زبان در طول خواب، به وجود می آید. در اثر این اتفاق یک راه باریک تنفسی ایجاد می شود و هوای دم و بازدم، با عبور از آن، می تواند ارتعاشاتی را ایجاد کند. صدای ایجاد شده می تواند شدت های مختلفی داشته باشد. بعضی از افراد خروپفی شبیه به صدای تنفس کشیدن بلند یا سوت دارند و صدای خروپف برخی دیگر با صدای موتورسیکلت، اره برقی و تونل های بادی قابل مقایسه است. برخی از افراد ممکن است هیچ گاه خروپف نکنند و برخی دیگر با صدایی آهسته این کار را انجام دهند.

چه چیزی سبب خروپف می شود؟

چه چیزی سبب خروپف می شود؟

دلایل اصلی خروپف عبارتند از:

 • OSA تشخیص داده نشده، که تنفس مبتلایان به این عارضه در خواب برای چند ثانیه قطع می شود و سپس فرد در خواب با ایجاد صداهایی ناشی از خفگی و یا تنفس بلند برای باز کردن راه هوای مسدود شده، در خواب تلاش می کند.
 • مشکلات آناتومی در بخش تنفسی (مانند آدنوئیدهای بزرگ)
 • سن بالا که در اثر آن عضلات بخش صدا نرم تر می شوند و راه هوایی را مسدود می کنند.
 • خوابیدن به پشت، که شرایط را برای خروپف فراهم می کند
 • چاقی، زیرا تورم اضافی و بافت چربی اطراف گردن باعث افزایش انسداد مجاری تنفسی می شود
 • سایر شرایط پزشکی (به عنوان مثال بارداری، آلرژی)
 • سبک زندگی: نوشیدن یا استعمال دخانیات (تنباکو یا ماری جوانا) قبل از خواب، یا داروهای آرامبخش که قبل از خواب مصرف می شوند می توانند خروپف را تشدید کنند.

خروپف درمان نشده چه عواقبی دارد؟

خروپف می تواند یک عارضه مداوم شبانه یا یک اتفاق تصادفی باشد. با این حال، حتی خروپف خفیف و متناوب نیز می تواند عواقب جدی به دنبال داشته باشد. در ادامه برخی از عواقب و عوارض عدم درمان خروپف را بررسی می کنیم.

خروپف می تواند یک عارضه مداوم شبانه یا یک اتفاق تصادفی باشد

خروپف می تواند یک عارضه مداوم شبانه یا یک اتفاق تصادفی باشد

آپنه انسدادی خواب

یکی ار عوارض خروپف را می توان آپنه انسدادی خواب دانست. خروپف اصلی ترین علامت برای تشخیص آپنه انسدادی خواب است. به طور تخمینی، نیمی از کسانی که خروپف های بلند شبانه دارند به OSA دچار هستند. هنگامی که مجرای تنفسی فوقانی در هنگام خواب برای بازه‌های زمانی 10 ثانیه یا بیشتر بسته می‌شود، عارضه ای تحت عنوان آپنه انسدادی خواب به وجود می آید. در صورت عدم درمان، OSA می تواند باعث ایجاد یا تشدید بسیاری از مسائل جدی و مزمن پزشکی شود. شدت این عارضه و شیوه درمان آن را فقط می توان با آزمایش خواب تعیین کرد.

مشکلات قلبی

مشکلات قلبی یکی از عوارض خروپف به حساب می آیند. عدم عبور راحت هوا از مجرای هوای فوقانی و نواحی درگیر در خروپف، می تواند استرس زیادی را در هنگام خواب به قلب شما وارد کند.  این اتفاق می تواند در نهایت منجر به فشار خون بالا در افراد شود. خروپف همچنین می توانید به آریتمی های قلبی، که رایج ترین شکل آن ها  فیبریلاسیون دهلیزی است، نیز منجر شود. اگرچه آریتمی قلبی عارضه شایعی است اما هنگامی که با آپنه خواب ترکیب شود، معمولا نگرانی ها را در خصوص سلامت قلب افزایش می دهد. در نهایت نیز، به واسطه مقابله با افت و خیز های هورمون استرس و سطح اکسیژن که در اثر خروپف در افراد به وجود می آیند، ممکن است اندازه قلب بزرگ شود و این اتفاق ریسک سکته و حملات قلبی را بالامی برد.

مشکلات تنفسی

اگر در هنگام خواب، بخش فوقانی مجاری تنفسی شما دچار گرفتگی شود، بدن باید برای تامین تعادل اکسیژن خون، بیشتر کار کند. خروپف ممکن است منجر به هیپوکسی (کمبود اکسیژن خون) در افراد نشود اما خروپف هایی با صدای بلند و غیر عادی حتما چنین عارضه ای را به دنبال دارند. هیپوکسی در صورتی که هر شب و به طور مکرر رخ دهد، می تواند به افزایش فشار خون ریوی منجر شود و بر روی سیستم عروقی ریه ها تاثیر بگذارد.

خروپف می تواند یک عارضه مداوم شبانه یا یک اتفاق تصادفی باشد

خروپف می تواند یک عارضه مداوم شبانه یا یک اتفاق تصادفی باشد

درد

خروپف ناشی از هیپوکسی می تواند عامل به وجود آورنده سردردهای روزانه باشد. در اثر عبور هوای خشک از ناحیه مسدود شده در مجاری تنفسی فوقانی، امکان بروز گلو درد و سرفه نیز وجود دارد. احساس بی حسی در لثه ها، دندان ها، درد گردن و فک نیز از جمله علائم نشان دهنده خروپف در شب هستند. این درد ها بدان سبب به وجود می آیند که در طول شب و به دنبال ایجاد راه هوای مناسب برای تنفس، مغز به فک ها دستور داده است تا دندان ها را به یکدیگر فشار دهد و عضلات گردن را منقبض کند.

از سویی دیگر، بیماری رفلاکس معده (GERD) می تواند با تغییر سطح فشار در بخش مجرای تنفس هوا به شدیدتر شدن خروپف کمک کند. در اثر تغییر فشار هوای دریافتی، توانایی مری در پایین نگه داشتن سطح اسید معده، تحت تاثیر قرار می گیرد. در این شرایط، غذای هضم شده در معده به سمت گلو باز می گردد و می تواند سبب ایجاد سوزش در حنجره، سرفه و خس خس سینه شود.

عارضه خروپف و خطرات ناشی از آن به راحتی قابل درمان هستند.

عارضه خروپف و خطرات ناشی از آن به راحتی قابل درمان هستند.

افزایش وزن

در صورت عدم درمان، خروپف می تواند منجر به کم خوابی و یا انباشت خستگی شود و این به معنای ایجاد تغییرات سیستماتیک در متابولیسم بدن و گرسنگی است. فرد برای جبران خستگی به انتخاب های غلط غذایی و مصرف کالری و کربوهیدرات روی می آورد و به سبب آهسته شدن متابولیسم بدن و مشکلات مقاومت انسولینی، اضافه وزن در افراد رخ می دهد. این مورد شاید برای عده ای از مهمترین عوارض خروپف به شمار آید.

خواب منقطع

بسیاری از افرادی که از عارضه خروپف رنج می برند، معمولا از صدای خروپف خود از خواب بیدار می شوند. به همین دلیل است که این افراد معمولا خواب کافی را دریافت نمی کنند و از کیفیت خواب کمتری برخوردار هستند. این بیداری های پی در پی، جریانی از هورمون های استرس را به خون وارد می کند و می تواند سبب منقطع شدن خواب شود. با این اتفاق، به ویژه در خلال خواب عمیق، افراد گیجی را تجربه میکنند. در این شرایط است که عملکرد روزانه این افراد نیز دچار اختلال می شود. عملکرد حافظه، میزان توجه و تمرکز و همچنین مقاومت برای چرت زدن در طول روز در افرادی با خواب منقطع کاهش می باید. به طور معمول این دسته از افراد در طول روز بیش از حد معمول خواب آلود هستند.

رفتار های خطرناک

شاید بزرگترین نگرانی بهداشت عمومی خروپف، به هنگامی رانندگی اتومبیل یا هر وسیله دیگری بروز می کند. اختلال خواب شبانه در افرادی که به طور معمول خروپف می کنند ممکن است تا جایی جدی شود که این افراد در طول روز دچار خواب آلودگی و یا اشتباه های خطرناک در رفتار روزانه خود شوند. اگرچه ممکن است تمام اشتباهات رانندگی در اثر خواب آلودگی نباشند اما اختلال خواب می تواند زمینه ساز مشکلات دیگری نیز شود، از جمله: مختل کردن زمان واکنش، مختل کردن تمرکز در جاده و عدم درک صحیح از مسیر ها و موقعیت در جاده.

از دیگر رفتارهای خطرناک این دسته از افراد می توان به بروز خطاهای مهم در محل کار، در حرکت و یا حتی سقوط اشاره کرد. اختلالات خواب می توانند تحمل افراد در برابر الکل را پایین بیاورند، تحمل افراد در موقعیت های خطرناک را کاهش دهند و بر روی قضاوت آن ها از میزان خطر در این شرایط تاثیر بگذارند.

مزاحمت برای افرادی که خروپف نمی کنند

معمولا مشکلات خروپف به طور چشمگیری بر روی خواب افرادی که در کنار فرد خروپف کننده قرار می گیرند، نیز اثر می گذارد. در صورتی که صدای خروپف بلند باشد، این شرایط می تواند بر روی تمام اعضای خانواده تاثیر بگذارد. مشکلات مرتبط با کم خوابی و اختلال عملکرد در طول روز برای افرادی که در این شرایط قرار می گیرند نیز رایج است. اختلالات ناشی از خواب، حتی برای افرادی که خود خروپف نمی کنند نیز می تواند مسئله خطرناک و قابل توجهی باشد.

برای درمان خروپف چه راه حل هایی وجود دارد؟

روش های درمانی موفقیت آمیز بسیاری برای درمان خروپف در جهان وجود دارد. بر این اساس، عوارض خروپف و خطرات ناشی از آن به راحتی قابل درمان هستند.

بهداشت خواب و مراقبت از خود

 • رطوبت: زندگی کردن در آب و هوای خشک می تواند سبب تورم بافت گلو و ترشح مواد مرطوب کمتری در مجاری تنفسی شود. این اتفاق در نهایت سبب بروز خروپف می شود. ایجاد رطوبت در محیط می تواند این نوع از خروپف را درمان کند.
 • لاغر شدن: بافت چربی کمتر در اطراف گردن به معنی کاهش اثر جاذبه و میزان تورم بافت ها در بسته شدن مجاری تنفسی است.
 • شام سبک و زود: وعده های غذایی بزرگ و پرکالری که دیروقت مصرف شوند، می توانند به مشکلات gerd پس از نیمه شب، منجر شوند.
 • از مصرف دارو خودداری کنید. داروهای خواب آوری که چه به صورت نسخه ای و چه به صورت آزاد خریداری میکنید، الکل، تنباکو، ماری جوانا یا هر داروی دیگری که سبب خواب آلودگی در شما می شود، می توانند بر روی سیستم تنفسی اثر بگذارند و دم و بازدم در طول خواب را سخت تر کنند.
 • تغییر موقعیت: تغییر موقعیت گردن و بدن در طول خواب می تواند به قطع یا از بین بردن کامل خروپف کمک کند. این روش درمانی به ویژه در میان زوج ها بسیار کارآمد است.
عارضه خروپف و خطرات ناشی از آن به راحتی قابل درمان هستند.

عارضه خروپف و خطرات ناشی از آن به راحتی قابل درمان هستند.

رویکردهای پزشکی

 • عارضه های پزشکی را درمان کنید: در صورتی که آلرژی ها و مشکلات فیزیولوژیکی (مانند انحراف تیغه بینی) یا بارداری سبب بروز خروپف در شما شده است، بهتر است که زیر نظر پزشک متخصص این شرایط را مدیریت کنید.
 • استفاده از دستگاه های درمانی: روش درمانی CPAP که شامل استفاده از ماسک و فشار هوای کنترل شده به منظور باز نگه داشتن مجاری تنفسی است، می تواند به درمان خروپف های شدید و بلند کمک کند. ماسک این دستگاه به طور موقت بر روی فک فرد وصل می شود و در نتیجه می تواند اکسیژن و فضای بیشتری را برای تنفس فرد در اختیار او قرار دهد. دستگاه های دیگر، مانند گشاد کننده های بینی، نیز در بازار وجود دارند و می توان بدون تجویز پزشک آن ها را تهیه کرد.
 • جراحی را در نظر بگیرید. برای برخی از افراد، کاهش اندازه زبان، از بین بردن آدنوئیدها یا اصلاح انسداد حفره سینوس می توانند کمک کننده باشند.

و در آخر، اگر از خروپف شدید رنج می برید:

اگر اطرافیان معتقدند که شما خروپف می کنید، نگران نباشید. خروپف عارضه بی خطری است. علائم ذکر شده در بخش های قبل را بررسی کنید. اگر این علائم برای شما آشنا هستند، خجالت نکشید و با پزشک خود مشورت کنید. با توجه به عواقب عدم درمان خروپف، این مشورت می تواند در سلامتی طولانی مدت شما نقش کلیدی را ایفا کند. همچنین در جستجوی روش هایی باشید تا با کمک آن ها بتوانید شریک زندگی و همسرتان را در خصوص درمان خروپف متقاعد کنید.

فروش دستگاه کمک تنفسی سی پپ: شرکت فناوری تنفسی کارو

همانطور که در متن نیز بدان اشاره شد، یکی از روش های موثر و رایج درمانی خروپف در دنیا، استفاده از دستگاه کمک تنفسی است. این روش کاملا بی خطر و موثر است و می تواند در زمانی کوتاه، مشکلاتی مانند انسداد مجرای تنفسی، که یکی از عوامل موثر در بروز خروپف است، را درمان کند. شرکت فناوری تنفسی کارو نمایندگی فروش دستگاه CPAP را در ایران داراست. این شرکت گستره متنوعی از محصولات، از جمله دستگاه های اکسیژن ساز و دستگاه CPAP فیلیپس را ارائه می کند. برای استعلام قیمت دستگاه سی پپ فیلیپس و همچنین دریافت مشاوره تخصصی در زمینه انتخاب محصولات، می توانید با متخصصان این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *