مشاوره رایگان
خانهوبلاگ اضافه وزن و بیماری های ریوی

اضافه وزن و بیماری های ریوی

3 فوریه 2021
0 170
اضافه وزن و بیماری های ریوی

اضافه وزن چه اثراتی بر ریه میگذارد؟

بای پپ چه کمکی به بهبود مشکلات ریوی میکند؟

BMI هرفرد یکی از پارامترهای مهم جهت سنجش چاقی وی محسوب میشود. منظور از این پارامتر (Body Mass Index = شاخص توده بدنی ) میباشد. BMI بین 18.5 تا 24.9 نرمال، بین 25 تا 29.9 وزن بالا , بالاتر از 30 چاقی محسوب میگردد.افزایش این پارامتر با خطر ابتلا به دیابت فشار خون و بیماری های زیادی ارتباط مستقیم دارد اما یکی از اثرات مهم آن اختلال در سیستم تنفسی و افزایش گازPco2 در خون میباشد.به چاقی همراه با افزایش این پارامتر ، Obese hypoventilation syndrome(OHS) گفته میشود. بیماران مبتلا به OHS با کاهش چشمگیر دو پارامتر دیگر در سیستم تنفسی نیز مواجه میگردند که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پپرداخت:

-حجم باقیمانده عملکردی یا FRC

حجم هوایی است که پس از یک بازدم معمولی، هنگامیکه ریه‌ها و قفسه سینه در وضعیت استراحت قرار دارند، در داخل ریه‌ها باقی می‌ماند.

– حجم ذخیره بازدمی یا ERV

در پایان یک بازدم معمولی حجمی از هواست که بتوان از ریه‌ها خارج کرد.

اما تغییر میزان این پارامترها چه مضراتی دارد؟

کاهش این پارامترها با کاهش ظرفیت سیستم تنفسی در بلند مدت همراه میباشد در نتیجه فرد بتدریح نیاز به صرف انرژی بیشتری جهت تغییرات حجمی ( همان دم و بازدم ) دارد.

بای پپ چطور به بهبود این پارامترها کمک میکند؟

بطورکلی در پوزیشن خواب بعلت فشار احشا به ریه میزان FRC تا حدودی کاهش پیدا میکند ، با افزایش وزن و میزان چربی بدن این فشاز به ریه افزایش و در نتیجه FRC بتدریج کاهش بیشتری میابد. با کاهش این پارامتر و کم شدن حجم ذخیره باقی مانده در ریه،احتمال آتلکتازی( اصطلاحالا خالی شدن و خوابیدن دو سمت ریه روی هم ) بیشتر میگردد. دستگاه بای پپ با وارد کردن یک فشار دمی و یک فشار بازدمی و ایجاد تعداد مشخصی تنفس به افزایش FRC و برگرداندن چرخه تنفس با حالت نرمال کمک میکند.

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *