مشاوره رایگان
خانهوبلاگ آپنه انسدادی خواب و افسردگی

آپنه انسدادی خواب و افسردگی

10 جولای 2021
0 352
آپنه انسدادی خواب و افسردگی

طبق آمار، در سراسر جهان بیش از 264 میلیون نفر از افسردگی رنج می برند. شواهد علمی نشان می دهد که بین این بیماری و آپنه انسدادی خواب (OSA) ارتباط وجود دارد. به پیشنهاد مطالعاتی که اخیرا انجام شده باید در نحوه غربالگری بیماران دارای علائم افسردگی تجدید نظر شود. چون ممکن است این بیماران به آپنه خواب هم مبتلا باشند، اما بیماری در آن ها تشخیص داده نشده باشد.

علائم افسردگی چیست؟

افسردگی یک نوع اختلال خلقی است که باعث می شود فرد دائما احساس غم و اندوه داشته باشد. این بیماری با نوسانات خلقی که همه افراد به عنوان بخشی از زندگی روزمره تجربه می کنند، متفاوت است.

افسردگی یک مشکل مداوم است که معمولا علائم آن حداقل 2 هفته طول می کشد. این بیماری می تواند برای هفته ها، ماه ها و سال ها ادامه داشته باشد.

از علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش علاقه نسبت به فعالیت هایی که فرد در گذشته از آن ها لذت می برده
 • کاهش میل جنسی
 • تغییر اشتها
 • کاهش یا افزایش ناخواسته وزن
 • کاهش یا افزایش میزان خواب
 • تحریک پذیری و بی قراری
 • خستگی یا از دست دادن انرژی
 • احساس بی ارزشی یا گناه
 • اختلال در فکر کردن، تمرکز یا تصمیم گیری
 • تمایل به خودکشی یا اقدام به خودکشی

احتمال بروز این بیماری در زنان در مقایسه با مردان 2 برابر بیشتر است. زنان افسرده معمولا علائم زیر را تجربه می کنند.

 • تحریک پذیری
 • اضطراب
 • خستگی

در مردان افسرده در مقایسه با زنان احتمال نوشیدن الکل و خشمگین شدن بیشتر است. سایر علائم این بیماری در مردان عبارتند از:

 • دوری از خانواده و موقعیت های اجتماعی
 • کار کردن زیاد و بدون وقفه
 • نمایش رفتارهای توهین آمیز یا کنترل کننده در ارتباطات اجتماعی
 علائم افسردگی

علائم افسردگی

آپنه انسدادی خواب چیست و چه علائمی دارد؟

در مبتلایان به آپنه خواب راه های هوایی فوقانی مسدود می شوند. با بسته شدن راه های هوایی، تنفس به طور موقت دچار وقفه می شود. وقتی فرد دوباره نفس کشیدن را شروع می کند ممکن است خر و پف کند، نفس عمیق بکشد یا بیدار شود. افزایش سن، چاقی و مصرف الکل یا سیگار احتمال ابتلا به این بیماری را بالا می برد.

درمان نشدن آپنه خواب باعث می شود فرد در معرض ابتلا به بیماری های مختلف مثل دیابت و بیماری قلبی قرار بگیرد. از طرف دیگر، این بیماران در طی روز احساس خواب آلودگی دارند. این موضوع احتمال تصادفات رانندگی یا حوادث شغلی را افزایش می دهد.

در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب علائم زیر مشاهده می شود:

 • توقف تنفس برای یک لحظه و سپس تنفس مجدد همراه با سر و صدا
 • خر و پف کردن
 • خستگی
 • بی خوابی
 • مشکل در تمرکز
 • چند بار بیدار شدن در طی شب و مراجعه به سرویس بهداشتی
 • بیدار شدن با دهان خشک یا گلو درد
 • سر درد
 • تحریک پذیری
 • سوزش سر دل
 • کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ

چه ارتباطی بین افسردگی و آپنه انسدادی خواب وجود دارد؟

از نظر محققان، مشاهده افسردگی در بیماران مبتلا به OSA غیر عادی نیست. بسیاری از علائم هر 2 بیماری به هم شبیه است، مثل خستگی در طول روز، اختلالات خلقی و چاقی.

 ارتباط افسردگی و آپنه انسدادی خواب

ارتباط افسردگی و آپنه انسدادی خواب

متخصصین خواب به راحتی OSA و افسردگی را در میان بیماران خود تشخیص می دهند. اما روانپزشکان احتمالا آپنه خواب را به عنوان عامل افسردگی در بیماران خود در نظر نمی گیرند. چون آن ها فقط علائم عاطفی یا رفتاری را جستجو می کنند.

آمارها نشان می دهد که در کشوری مثل آمریکا 25 میلیون بزرگسال از آپنه خواب رنج می برند. از طرف دیگر، حدود 15 میلیون آمریکایی به افسردگی مبتلا هستند. اینکه تصور کنید بعضی از این افراد به هر 2 بیماری مبتلا هستند، غیر منطقی نیست.

این بدان معنا نیست که آپنه خواب و افسردگی در بروز یکدیگر نقش دارند. اما اگر بخواهیم از تشخیص و درمان صحیح افسردگی و OSA مطمئن شویم، بهتر است هنگامی که فرد با علائم هر یک از این بیماری ها مراجعه می کند، او را از نظر هر 2 بیماری بررسی کنیم.

تحقیقات درباره ارتباط بین افسردگی و آپنه انسدادی خواب چه می گویند؟

در مطالعات اروپایی مشاهده شد که در افراد مبتلا به افسردگی احتمال بروز اختلالات تنفسی حین خواب 5 برابر بیشتر است. OSA به عنوان رایج ترین اختلال تنفسی حین خواب شناخته می شود.

در سال 2015 بزرگترین مطالعه ایالات متحده درباره ارتباط بین افسردگی و آپنه انسدادی خواب انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که بین آپنه خواب و تقریبا تمام علائم افسردگی ارتباط وجود دارد. از علائم افسردگی می توان به احساس نا امیدی و شکست اشاره کرد. محققان تصور می کردند که بیماران مبتلا به OSA در خوابیدن دچار مشکل باشند و از خستگی در طول روز شکایت کنند. اما انتظار نداشتند که در این بیماران سایر علائم افسردگی هم مشاهده شود.

بروز افسردگی در مبتلایان به OSA

بروز افسردگی در مبتلایان به OSA

 

در نهایت، در یک مطالعه استرالیایی تاثیر دستگاه کمک تنفسی سی پپ (CPAP) در درمان بیمارانی که همزمان افسردگی و آپنه خواب داشتند، بررسی شد. نتایج این مطالعه نشان داد که استفاده از CPAP در درمان هر 2 بیماری فوق العاده موثر است.

بیشتر بخوانید: فواید دستگاه کمک تنفسی سی پپ که شما را به استفاده از آن ترغیب می کند

فواید استفاده از دستگاه کمک تنفسی سی پپ چیست؟

خستگی و بی خوابی2 علامتی هستند که بیشترین ارتباط را با OSA و افسردگی دارند. دکتر هیلمن که استاد دانشگاه University of Western Australia است، به همراه تیم تحقیقاتی خود این 2 علامت را به دقت مورد بررسی قرار دادند. محققان می خواستند به این سوال پاسخ دهند که آیا در افرادی که همزمان به افسردگی و آپنه خواب مبتلا هستند استفاده از CPAP برای درمان هر 2 بیماری مفید است یا خیر.

نتایج این تحقیق نشان داد که 70 درصد افراد مبتلا به آپنه خواب علائم افسردگی را تجربه می کنند. از طرف دیگر، علائم آن ها با شدت آپنه خواب مطابقت دارد. اما خبر خوب این است که استفاده از CPAP به مدت 3 ماه توانست علائم افسردگی را در 96 درصد افراد کاهش دهد. علاوه بر این، علائم OSA نیز به طور قابل توجهی بهبود پیدا کرد.

در ابتدای مطالعه تعدادی از شرکت کنندگان تمایل زیادی به مرگ داشتند. اما بعد از درمان با CPAP هیچ کدام از آن ها چنین احساسی را گزارش نکردند. بنابراین، درمان آپنه خواب علائم افسردگی از جمله میل به خودکشی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

هیلمن دلیل اینکه چرا در اغلب موارد آپنه خواب تشخیص داده نمی شود را کشف کرد. به گفته وی، در بعضی شرایط آپنه خواب به اشتباه افسردگی تشخیص داده می شود.

نقش دستگاه کمک تنفسی سی پپ در بهبود علائم افسردگی

نقش دستگاه کمک تنفسی سی پپ در بهبود علائم افسردگی

 

بیماران مبتلا به افسردگی و OSA باید چگونه غربالگری شوند؟

درباره غربالگری افرادی که از علائم مشترک این 2 بیماری شکایت دارند، بحث های زیادی بین پزشکان انجام می شود. ممکن است به زودی از یک روش استاندارد برای ارزیابی بیماران مبتلا به افسردگی استفاده شود. در این روش، بیماران از نظر چاقی، خواب آلودگی طی روز، خستگی، سابقه خر و پف، وقفه تنفسی، خواب منقطع و احساس خستگی مستمر ارزیابی می شوند.

استفاده از بعضی داروهای ضد افسردگی بدون در نظر گرفتن OSA باعث پیچیده تر شدن مشکلات می شود. بیماران افسرده مبتلا به آپنه خواب باید از مصرف بعضی داروهای ضد افسردگی خودداری کنند. چون این داروها ممکن است برای سیستم تنفسی عارضه داشته و برای افراد مبتلا به آپنه خواب خطرناک باشند.

اگر افسردگی دارید اما مطمئن نیستید که به OSA هم مبتلا هستید یا خیر با پزشک درباره علائمی که حین خواب تجربه می کنید، صحبت کنید.

چگونه می توانید دستگاه کمک تنفسی سی پپ تهیه کنید؟

بسیاری از بیماران مبتلا به آپنه خواب از علائم افسردگی رنج می برند. خوشبختانه دستگاه سی پپ به کنترل علائم هر 2 بیماری کمک می کند. اگر به دنبال خرید دستگاه کمک تنفسی هستید، ما به شما دستگاه CPAP فیلیپس را پیشنهاد می دهیم. این دستگاه توسط شرکت فناوری تنفسی کارو که نمایندگی فروش دستگاه CPAP در ایران است، ارائه می شود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت دستگاه سی پپ فیلیپس با کارشناسان شرکت تماس بگیرید. کارشناسان مجرب کارو ضمن معرفی دستگاه کمک تنفسی مناسب شما را در زمینه خرید مقرون به صرفه این تجهیزات راهنمایی می کنند.

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *