مشاوره رایگان
خانهوبلاگ نکاتی که باید درباره دستگاه اکسیژن ساز خانگی بدانید!

نکاتی که باید درباره دستگاه اکسیژن ساز خانگی بدانید!

9 مارس 2022
0 303
نکاتی که باید درباره دستگاه اکسیژن ساز خانگی بدانید!

دستگاه اکسیژن ساز خانگی یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های کمک تنفسی، برای بیماران تنفسی خصوصا بیماران مزمن ریوی در منزل می‌باشد. دستگاه اکسیژن ساز یا همان تغلیظ کننده اکسیژن یک وسیله برقی است برای فراهم کردن اکسیژن مورد نیاز بیماران با تغلیظ کردن هوای محیط  به اکسیژن خالص. چراکه هوایی که ما تنفس می‌کنیم به طور عمده از نیتروژن (78%) و اکسیژن (21%) تشکیل شده است. این ماشین با کمپرس کردن هوای داخل اتاق نیتروژن آن را از بین برده و اکسیژن پزشکی بالای 95% در اختیار بیمار قرار می­‌دهد. اکسیژن حاصل از دستگاه اکسیژن ساز سازگار با بافت ریه می‌باشد و آسیب‌رسانی به بافت ریه را به حداقل می‌رساند. برای بیماران تنفسی توصیه می‌شود به جای سیلندر اکسیژن (کپسول) از اکسیژن دستگاه اکسیژن ساز استفاده شود.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی برای چه بیمارانی مناسب است؟

دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارانی که از انواع بیماری‌های تنفسی مثل آمفیزم، بیماری مزمن انسداد ریه و غیره رنج می‌برند و بیمارانی که دارای نارسایی ریوی از جمله COPD و ILD می‌باشند و به طور کلی بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان از حالت عادی پایین‌تر است مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد از جمله بیماران حاد ریوی، آسمی، پونومونی، قلبی و نیز در برخی موارد افراد سالم نیز جهت رفع خستگی روزانه می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. اکسیژن ساز زمانی مورد استقاده قرار می‌گیرد که بیمار برای بالابردن اکسیژن خون خود نیاز به اکسیژن اضافی داشته باشد. ساعات استفاده از دستگاه را تنها پزشک مشخص می‌­کند و این ساعات بین 1 الی 24 ساعت در روز می‌­تواند باشد. به عنوان یک توصیه جدی این مهم را باید بهش توجه کرد که پس از تجویز پزشک به سرعت باید از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی

دستگاه اکسیژن ساز خانگی

انواع دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه‌های اکسیژن ساز انواع گوناگونی دارد و از جنبه‌های مختلفی مانند: مکان مورد استفاده دستگاه، کاربرد آن، میزان اکسیژن تولیدی توسط دستگاه بر حسب لیتر بر دقیقه و … قابل دسته بندی می‌باشد. ولی به طور کلی می‌توان این دستگاه را در دو دسته کلی جای داد: ثابت و قابل حمل

اکسیژن ساز خانگی

دستگاه‌های اکسیژن کاربرد بسیار وسیعی دارند و هم در صنایع استفاده می‌شوند و هم کاربرد خانگی دارند. میزان نیاز اکسیژن در مکان مورد استفاده مشخص کننده نوع دستگاه انتخابی است. حداقل ظرفیت تولید اکسیژن در اکسیژن ساز خانگی ۳ لیتر در دقیقه می‌باشد و این ظرفیت در مصارف صنعتی به ۱۵۰۰ مترمکعب در ساعت می‌رسد.

بسیاری از افراد به دلیل بیماری‌های مزمن ریوی و یا بیماری‌های ژنتیکی نیاز مداوم به اکسیژن خالص دارند. بسیاری از جانبازان شیمیایی نیز بدون تنفس اکسیژن غنی شده، قادر به نفس کشیدن نمی‌باشند. چنین افرادی چون نیاز مداوم به اکسیژن دارند، باید در منزل خود از اکسیژن ساز خانگی استفاده کنند. اکسیژن ساز خانگی در دو مدل ثابت و قابل حمل وجود دارد. البته چون افرادی که دائماً از اکسیژن ساز استفاده می‌کنند، برایشان بسیار مهم است که هم نفس کشیده و هم به کارها و فعالیت های خارج از منزل خود بپردازند. از این رو تمایل دارند دستگاهی خریداری کنند که هم کوچک و کم‌حجم بوده تا قابلیت حمل آن آسان‌تر باشد و هم دستگاه در صورت وجود برق مثل بقیه اکسیژن‌سازها با برق کار کرده و هم دارای باتری بوده و به‌راحتی بتوان با شارژ کردن آن در داخل اتومبیل به مسافرت رفته و به بقیه کارهای خود مشغول شد.

شرکت فناوری تنفسی کارو ارائه دهنده اکسیژن ساز خانگی Everflo محصول آمریکا و ساخت شرکت فیلیپس می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اکسیژن ساز خانگی Everflo روی این لینک کلیک کنید.

خانواده‌ها برای سالمندان خود که مشکل قلبی و یا تنفسی دارند، نیز ترجیح می‌دهند از اکسیژن ساز خانگی پرتابل استفاده کرده و هنگام جابجایی آنها و یا بیرون بردن از منزل جهت هواخوری و یا کارهای دیگر مشکلی نداشته باشند. دلیل بسیار مهم دیگری که استفاده از اکسیژن سازخانگی را بسیار رایج کرده است، خطرناک بودن کپسول‌های اکسیژن و قابل اشتعال بودن آن می‌باشد.

اگر در منزل کپسول اکسیژن دارید باید حتماً نکات ایمنی مربوط به آن را رعایت کنید و اگر بیمارتان نیاز مداوم به اکسیژن داشته باشد، باید حتماً کپسول ذخیره اکسیژن در منزل نگهداری کنید تا در صورت تمام شدن یکی به مشکل جدی بر نخورید. مشکل خالی شدن کپسول اکسیژن و پر کردن آن نیز خود یک مشکل دیگر می‌باشد و کسانی که از کپسول اکسیژن استفاده می‌کنند، همیشه با این مشکل درگیرند. در صورتیکه اکسیژن ساز خانگی این مشکلات را نداشته و افراد می‌توانند با رعایت اصول خاصی از این دستگاه استفاده کنند.

استفاده از این دستگاه با تجویز پزشک برای کاهش وزن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا تنفس اکسیژن خالص میزان سوخت و ساز بدن را تا ۴۰ درصد افزایش داده و افراد می‌توانند با ورزش کردن همراه تنفس اکسیژن غنی شده تا ۴۰ درصد سریع‌تر وزن خود را کم کنند. همچنین می‌توان با استفاده از این دستگاه روند پیری را به تأخیر انداخت و باعث جوان‌سازی پوست در صورت استفاده مداوم از این دستگاه در منزل شد.

اکسیژن ساز خانگی در باشگاه‌های ورزشی که در حال آماده سازی ورزشکاران حرفه‌ای برای مسابقات جهانی هستند، نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنفس اکسیژن خالص توسط ورزشکاران باعث افزایش انرژی آنان شده و در انتهای رقابت‌های ورزشی و یا تمرین های سخت، این دستگاه به ریکاوری ورزشکاران کمک شایانی می‌کند.

اکسیژن ساز خانگی در خانه سالمندان نیز در حال رایج شدن می‌باشد. زیرا در این مکان بسیاری از افراد وجود دارند که به دلایل بیماری‌های گوناگون نیاز به اکسیژن داشته و باید همواره از اکسیژن خالص استفاده کنند. پرکردن کپسول‌های اکسیژن همیشه یک مشکل اساسی برای کسانی می‌باشد که از کپسول اکسیژن استفاده می‌کنند. و نگهداری تعداد زیادی کپسول در یک مکان نیز امری خطرناک می‌باشد. با استفاده از اکسیژن ساز خانگی در این مکان پرستاران می‌توانند به راحتی افراد سالمند وابسته به اکسیژن را جابجا کرده و به محوطه ببرند. و از اتفاقات ناخواسته جلوگیری شده و با یک بار خرید دستگاه در هزینه‌های بسیاری صرفه جویی خواهد شد.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی و کرونا

با شیوع ویروس کرونا، خرید و استفاده از این دستگاه بیشتر به چشم می‌خورد. زیرا بسیاری از بیماران کرونایی از بیمارستان مرخص شده و طبق تجویز پزشک و به دلیل آسیب دیدن ریه و کاهش سطح اکسیژن خون، باید مدتی از اکسیژن خالص استفاده کنند. در این صورت می‌توانند با استفاده از این دستگاه به‌راحتی تنفس کرده و تا بهبودی کامل، در منزل استراحت کنند.

سخن آخر

شرکت فناوری تنفسی کارو نمایندگی فروش دستگاه‌های کمک تنفسی از جمله اکسیژن ساز فیلیپس را در ایران داراست و گستره متنوعی از این محصولات را به هم‌میهنان عزیز ارائه می‌کند. در این راستا شرکت فناوری تخصصی کارو با تکیه بر دانش و تجربه متخصصان و کارشناسان تجهیزات تنفسی خود بهترین مشاوره را برای خرید دستگاه اکسیژن ساز خانگی به شما می‌دهد. کارشناسان این شرکت آمادگی دارند تا درباره دستگاه اکسیژن ساز اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار داده و شما را در مورد انتخاب دستگاه مناسب و نحوه استفاده از آن راهنمایی کنند.

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *