مشاوره رایگان
خانهوبلاگ 4 راه حل ویژه برای زمانی که با CPAP نیز خروپف می‌کنید

4 راه حل ویژه برای زمانی که با CPAP نیز خروپف می‌کنید

3 ژوئن 2021
0 629
4 راه حل ویژه برای زمانی که با CPAP نیز خروپف می‌کنید

گاهی اوقات آپنه خواب زمانی تشخیص داده می‌شود که شریک زندگی شما از صدای آن نتواند بخوابد و به همین علت برای راحتی خود، فرد خرخرکننده یعنی شما را بیدار می‌کند. البته ذکر این نکته الزامی است که تمامی افرادی که خروپف می‌کنند، مبتلا به آپنه خواب نیستند ولی غالبا یک نشانه برای اختلال در خواب است. راه حل مقابله با خروپف یکی از مواردی به شمار می‌رود که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. استفاده از دستگاه CPAP نمونه‌ای از این موارد به شمار می‌رود که این قابلیت را دارد که خروپف را کاهش و یا به صورت کامل از بین ببرد. پس اگر در هنگام خواب دوباره خروپف می‌کنید و از این طریق باعث آزار دیگران می‌شوید و البته درمان خروپف با سی پپ را نیز شروع کرده‌اید، به احتمال بسیار زیاد مشکل در عملکرد دستگاه CPAP شما است.

یکی از سوالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود این بوده که چه زمانی خروچف اتفاق می‌افتد. به طور کلی وقتی جریان هوا از طریق دهان و بینی مسدود گردد، باعث خروپف کردن افراد می‌شود. دلایل مختلفی وجود دارند که باعث انسداد راه هوایی می‌شوند که از آن ها می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره کنیم:

 • کام نرم یا توپی
 • ضعف تن عضلانی در زبان یا گلو
 • انسداد مجاری تنفسی بینی
 • بافت حجیم گلو

خروپف با وجود راه درمانی سی پپ می‌تواند نشان دهد که در تنظیمات خواب شما مشکلاتی وجود دارند. به همین علت این ارزش را دارد تا مواردی که در ادامه گفته خواهند شد را دنبال کنید و با یک پزشک در مورد راه حل‌های جلوگیری از خروپف مشورت کنید.

راه حل مقابله با خروپف

راه حل مقابله با خروپف

خروپف کردن با استفاده از دستگاه CPAP نرمال است؟

همانطور که اشاره کردیم CPAP راه حل مقابله با خروپف است. به همین علت در صورتی که از این دستگاه استفاده کنید ولی همچنان به خروپف کردن خود ادامه دهید، هیچ چیز نرمال و یا طبیعی وجود ندارد. عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که جریان فشار مثبت را به مجرای هوایی فوقانی شما می‌رساند تا از خروپف کردن شما جلوگیری کند. اگر با این وجود مشکل شما برطرف نشده است، باید با یک پزشک مراقبت‌های اولیه و یا ارائه دهنده انواع مراقبت‌ها در خواب صحبت کنید تا به شما کمک کند. ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که شما نباید تنظیمات مربوط به سی پپ را به تنهایی انجام دهید.

درمان خروپف با سی پپ

درمان خروپف با سی پپ

آیا CPAP درمانی باعث کاهش خروپف می‌شود؟

شاید از خود این سوال را بپرسید که ” آیا دستگاه CPAP خروپف را متوقف می‌کند؟” اگر بخواهیم خلاصه جواب دهیم، باید بگوییم: بله!

استفاده از خواب درمانی باید بتواند این قابلیت را از خود نشان دهد که قادر به درمان خروپف و یا کاهش دادن آن است. ولی از آنجایی که خروپف دلایل مختلفی را به خود اختصاص داده است، ممکن است شروع درمان با کمک سی پپ نتواند آنطور که باید موفق عمل کند و خروپف را متوقف نماید. همانطور که اشاره شد، یک دستگاه CPAP از فشار هوای مثبت بهره می‌برد و آن را در جهت باز نگه داشتن گلو در طول شب استفاده می‌کند. این امر می تواند از وقوع مشکلات تنفسی از جمله آپنه جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: به کمک سی پپ با خر و پف و آپنه خواب برای همیشه خداحافظی کنیم

آیا همه افراد مبتلا به آپنه خواب خروپف می کنند؟

بر اساس آماری که به دست آمده 45 درصد از بزرگسالان در طول خواب خروپف می‌کنند که 25 درصد آن‌ها خروپف معمولی دارند. افرادی که مبتلا به آپنه خواب هستند، می توانند خروپف کنند. البته این مورد برای تمامی افراد نیست ولی درصد بالا 85 درصد تا 98 درصد را به خود اختصاص داده است. همانطور که اشاره شد، خروپف به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که ممکن است به آپنه خواب مربوط باشد و یا هیچ ارتباطی با آن نداشته باشد.

راه حل مقابله با خروپف شامل موارد متعددی می‌شوند که از آن ها می توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • پرهیز از خوابیدن به پشت
 • پرهیز از مصرف الکل قبل از خواب
 • پرهیز از خوردن غذاهای سنگین قبل از خواب
 • و…

اگر مبتلا به آپنه خواب باشید، خود و یا پارتنرتان می‌تواند متوجه تفاوت‌هایی در خروپف کردن شما زمانی که از دستگاه CPAP استفاده می‌کنید، شوند. خروپف کردن را می‌توان با راه حل‌های مختلفی از جمله کاهش وزن، درمان گرفتگی بینی، بالا بردن سر هنگام خواب، پرهیز از استعمال دخانیات و… به حداقل رساند. با این حال افرادی که دچار آپنه خواب هستند، نمی‌توانند به چند راه حل مقابله با خروپف که در بالا ذکر کردیم، بسنده و یا اعتماد کنند. به عنوان مثال با استفاده از بالش و یا کنار گذاشتن سیگار می‌توانند خروپف کردن را کاهش دهند ولی در افرادی که دچار آپنه خواب هستند، این روش جوابگو نیست. دستگاه درمان آپنه خواب یا همان سی پپ چاره کار شماست.

چرا خروپف کردن هنگام خواب بد است؟

خروپف باعث بروز اختلالات خواب می شود و همین موضوع بر روی موارد دیگر نیز تاثیر منفی می گذارد و افراد را با مشکلاتی روبه رو می کند. تحریک پذیری، خواب آلودگی در طی روز، عملکرد شناختی ضعیف، افسردگی، کاهش میل جنسی، ضعف ایمنی و برخی دیگر از بیماری های تهدیدکننده از جمله فشار خون بالا، دیابت، سکته مغزی ، حمله قلبی یا نارسایی قلبی در بین مواردی جای می گیرند که عدم درمان خروپف با خود به همراه دارد.

پس استفاده از دستگاه سی پپ و دنبال کردن روش های دیگر مانند پرهیز از مصرف الکل و سیگار می توانند به بهتر شدن خواب شما کمک کنند و شما نیز از این طریق استرس و بیماری های احتمالی را کاهش دهید. همچنین روحیه شما نیز بسیار زیاد خواهد شد.

چهار دلیل اصلی که هنوز ممکن است با CPAP خروپف کنید – و نحوه توقف آن

اگر CPAP را به عنوان راه حل مقابله با خروپف انتخاب کرده اید و نتیجه ندیده اید، چهار دلیل اصلی وجود دارند که به شرح زیر هستند:

 1. ممکن است به تنظیم فشار نیاز باشد. البته این کار را بدون مشورت با پزشک نباید انجام دهید. بالا بودن تنظیمات فشار ممکن است باعث خروپف شود.
 2. در برخی مناطق مانند بینی و دهان، شکاف های هوایی وجود دارند که به طور مستقیم بر روی کیفیت خواب شما تاثیرگذار هستند. از آنجایی که این امر باعث نشتی می شود، به همین علت می توانید راه حل هایی همچون پد ژل بینی و یا محافظ چشم را امتحان کنید.
 3. از دیگر مواردی که منجر به بی اثر شدن راه حل مقابله با خروپف یعنی سی پپ می شود، این بوده که از طریق دهان نفس بکشید. نفس کشیدن از طریق دهان نه تنها منجر به خروپف می شود، بلکه تاثیرات دیگری را نیز دارد که از آن ها می توان به سردرد صبحگاهی و مشکلات گوارشی اشاره کرد.
 4. به پشت خوابیدن نیز باعث خواهد شد تا مجاری تنفسی باز شوند و این روش تاثیر چندانی نداشته باشد.
درمان خروپف با سی پپ

درمان خروپف با سی پپ

سخن آخر

راه حل مقابله با خروپف شامل موارد متعددی هستند که از مهم ترین آن‌ها می‌توانیم به CPAP اشاره کنیم. اگر شما نیز به دنبال محصولات کمک تنفسی هستید که با کمک آن ها بتوانید خواب خودتان را بهبود ببخشید و باعث رنجش دیگران نشوید، می‌توانید از شرکت کارو در این زمینه بهره ببرید. مسئله خواب شما بسیار حائز اهمیت است. به همین علت باید از راهکارهای مختلفی استفاده کنید تا موفق به کنترل خروپف خود شوید.دستگاه CPAP فیلیپس گزینه خوبی برای این امر است. در صورت مشاوره می‌توانید با کارشناسان مربوطه تماس برقرار کنید و سوالات خود از جمله قیمت دستگاه سی پپ آمریکایی را بپرسید. سلامتی شما هدف ماست!

در صورت داشتن هرگونه سوالی در مورد دستگاه‌های کمک تنفسی، در قسمت دیدگاه‌ها سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان مجموعه پاسخگو باشند.

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *